What You Need to Start Your Own Snow Ice Business

RSS

Snow ice is a specialty dessert from Taiwan recently brought over to the States. One of the hottest new desserts in LA, Ice Husky is one of the first to bring this product to the Bay Area! Our ingredients are all natural, made with ingredients you can buy off a grocery store shelf.

Why Get Into The Snow Ice Business? 

  • Low Cost - Less than $1 per serving in costs. 
  • Low Startup Costs - With just one shaver and some ice blocks, you can start a business.
  • Room to Grow - Some owners opened multiple stores selling snow ice.
  • Hot Demand - Some stores have over 1,000 Yelp review in their first year.
  • High Returns - 400% - 700% mark up. Market price at $4 - $8.

 

 

Cost Analysis

Snow Ice

Servings per block: 12 - 20
Cost per serving: $0.50 at 20 servings at 4oz serving size

Toppings

Popping Boba - $12.85 per tub
Flavored Coconut Jelly - $12 - $15.85
Mini Mochis - 24 bags/case $48.95 per case

Cups/Supplies/Equipment

Food Containers - 16oz - 32oz range from $54.95 - $62.95
Spoons - $21.95 for a case of 1,000
Ice Block Mould - $17.95
Snow Ice Shaver - $1395 
Storage Freezer - $8,300 (non-nsf) - $11,950 (nsf)
Snow Ice Blocks - $15/block (local customers)

Pure Snow Ice Powder - $59.95 (non-local customers)

 

Previous Post Next Post

  • Ryan Anderson
Comments 0
Leave a comment
Your Name:*
Email Address:*
Message: *

Please note: comments must be approved before they are published.

* Required Fields